İşgal Komutanı Harrington’ın Türkiye anıları

1923 yılının temmuz ayında Lozan Barış Antlaşması imzalandı. Ekim ayından itibaren ise İşgal Orduları Komutanı Charles Harrington, eşi ve beraberindekilerle birlikte Anadolu’dan ayrıldı. Anılarında bu günleri anlatan Harrington, İstanbul’dan ayrıldığı gün yaşadıklarını da anlattı:

İşte o bölüm:

“ 1923 Ekimi’nin başında eşimle birlikte İrlanda Muhafızlarının Sancak Bölüğü, Coldstream ve Grandier Muhafızları ile oradan ayrıldık. Ayrılırken daha önce karşılaşmadığım kadar muhteşem bir gösteriye tanıklık ettim. Birtanya, Fransız, İtalyan ve Türk birliklerinden Tören Kıtaları ve Sancak Bölüklerinin, arkalarında Türklerden oluşan tıklım tıklım bir kalabalıkla toplandığı rıhtıma geldik. Ben Fransız, İtalyan ve Türk Generallerini yanıma alarak Muhafızları gezip her bayrağa selam verdim ancak sıra Türk bayrağını selamlamaya geldiğinde kalabalık çığrından çıktı. Ne olduğunu anlamadan eşimle arama 15.000 Türk giriverdi. Türk kalabalığının etrafımızı sardığını anladık; tabii hepsi sevecen ve neşeliydi. Sonunda gemiye bineceğimiz yerin yakınındaki kapılara kadar korumalarca eşlik edilmemiz gerekti. İnsanın asla unutamayacağı bir manzaraydı. Arabic gemisine bindik. Generaller Charpy ve Mombelli de beni yolcu etmeye gelmişlerdi. Eski dostum Amiral Sör Hugh Watson’ın komutasındaki H.M. S Marlborough eşliğinde yola çıktık.”

İngiliz İşgal Orduları Komutanı Charles Harrington’ın anıları İngiliz Komutan Anlatıyor İstanbul’da İşgal Yılları adıyla Kronik Kitap tarafından yayınlandı. Kitapta konu ile ilgili bilgi edinmek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir