Kaç yabancıya vatandaşlık verildi? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriyeli sığınmacıların seçmen listelerine yazıldığı iddiasına, “Yok Suriyelileri seçim listelerine yazdılar. Yahu nasıl yazacaksınız. Seçim listeleri MERLİS’ten çekiliyor. MERLİS’te TC kimlik numaralılar var. Göçmenler, göç idaresinde. 2’si apayrı bir yer. Yalanın ancak bu kadarı olabilir.” yanıtını verdi.

TGRT Haber yayınına katılan Soylu, vatandaşlık verilen yabancıların sayılarını da açıkladı.

Bakan Soylu: “Suriye’den gelen bugüne kadar yapılan toplam 130 bin 914’ü reşit olmak üzere 230 bin 998 kişi. Bunların yüzde 40’ı Suriye Türkmeni’dir. 114 bin Ahıska Türkü’nü vatandaş yaptık. 10 bini aşkın Uygur Türkü’nü vatandaş yaptık. Yine Afganistan uyruklu 45 bin kişi vatandaş oldu. Bunun da büyük bölümü Türk soyu.” dedi.

Suriyelilerin yüzde 70’inin güvenliğin sağlanması durumunda, ülkelerine dönmeyi istediğini de söyleyen Soylu, “Biz Suriyeli kardeşlerimize soruyoruz. Orası düzeldiği zaman gider misiniz diye. Ben giderim diyor yüzde 70’i. Şu ana kadar 550 bin kardeşimiz geri döndü. Daha da dönmesi için güvenli tutulan bölgede çalışmaları yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir