TMMOB’dan Malatya uyarısı: Hasarlı binalardan malzeme sökmeyin

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Malatya Şubesi, hasar tespit çalışması sonuçları netleşmeden ağır veya orta hasarlı binalardan kapı, pencere, mobilya gibi sabit malzemelerin sökme işlemlerinin yapılmaması uyarısında bulundu.

Mimarlar Odası Malatya Şubesi Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden dolayı kentte zarar gören binaların tespiti için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce başlatılan hasar tespit çalışmalarının tamamlanarak ilgili muhtarlıklarda askıya çıktığı hatırlatıldı.

Hasar tespit sonucuna itiraz başvurularının başladığı, bu itirazların farklı bir ekip kontrolüyle tekrar değerlendirileceğinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından söylendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlk tespit sonucunda evi ağır veya orta hasarlı olan bazı vatandaşların panik ve acele kararla kapı, pencere, mobilya gibi birçok malzemelerini sökerek kurtarmaya çalıştığı veya maliyeti çok yüksek olan bu malzemelerin ucuz fiyatlara devredildiği görülmüştür. Hasar tespit sonucu, itiraz sonrasında yapının ikinci kontrolünde değişiklik gösterebileceği için sökme işlemleri vatandaşların maddi ve manevi mağduriyetine sebebiyet vermektedir. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlarla yapmış olduğumuz toplantılar sonucu ortak kanaatimizce, vatandaşımızın daha fazla maddi kayba uğramaması için nihai sonuç netleşmeden ağır hasarlı veya orta hasarlı binalarda kapı, pencere, mobilya gibi sabit malzemelerin sökme işlemleri kesinlikle yapılmamalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir