Geleceğin süper gıdası ??? Gözden kaçan süper yiyecek:

Balkabakları Cadılar Bayramı ile eş anlamlıdır; kapı eşiklerine dayanmışlar ve ön pencerelerden bakıyorlardı, vücutları korkunç gülümsemelerle oyulmuştu, gözleri titrek alevlerle parlıyordu. Ancak değerleri, tanındıkları Cadılar Bayramı aksesuarlarının çok ötesine geçiyor. Şükran Günü’ne kadar ortalıkta dolaşıyor, sonra da Noel yemeklerine, yılbaşı sofralarına yer açmak için raflardan kalkıyorlar.

Batı’da balkabakları, geleneksel bir tatil pastasının ana malzemesi olabilir, ancak gerçek potansiyelleri, besinsel ve tıbbi faydalarında yatmaktadır. Çeşitli temel besin maddeleri açısından zengin olan ve yetiştirilmesi nispeten kolay olan bu dayanıklı, kuraklığa dayanıklı ürüne yeterince önem verilmiyor. Çiftçiler su kıtlığı ve gittikçe sertleşen iklimlerle mücadele ederken, yerel topluluklar ekonomik güvensizlikle mücadele ederken ve dünya nüfusu giderek yetersiz beslenirken balkabakları büyük umut vaat ediyor .
Bangladeş’te, beş ay boyunca süren şiddetli muson yağmurları sırasında iklim değişikliğinin neden olduğu su baskınları nedeniyle kum kalıpları olarak bilinen mini çöller oluşuyor . Birikmiş çökeltiler nehir kirliliği nedeniyle oldukça toksik elementler içerir ve toprağı verimsiz hale getirir. Ancak nehirlerin aşındırdığı, alüvyonlarla kaplı bu topraklar artık gıda güvensizliği, işsizlik ve yetersiz beslenmeyle mücadeleye yardımcı olmak amacıyla balkabağı yetiştirmek için kullanılıyor .

Bangladeş’te gıda güvensizliği, işsizlik ve yetersiz beslenmeyle mücadeleye yardımcı olmak için balkabağı mini çöllerde yetiştiriliyor (Kaynak: Nazmul Chowdhury)

2005 yılında kar amacı gütmeyen Pratik Eylem tarafından oluşturulan ” Yoksulluğa Karşı Balkabakları ” adlı projeyle başlayan proje , şimdi Pumpkin Plus adında kârlı bir girişime dönüştü . Şirketin CEO’su Nazmul İslam Chowdhury, “1000’den fazla tarımsal girişimciyle çalışıyoruz, Katar, Malezya, Singapur ve diğer ülkelere kabak ihraç ediyoruz ve yerel toplulukların ticari tarıma yönelme kapasitesini geliştiriyoruz” diyor. “[Bu topluluklar] ortalama olarak beş ay içinde yaklaşık 6.000 £ (7.340 $) kazanıyor.”

Kabak kuraklığa toleranslı olması nedeniyle su sıkıntısı çeken bölgeler için ideal bir bitkidir . Daha az suya ve tuzluluğa dayanma kabiliyetleri ve Bangladeşli çiftçilerin diğer ürünlere kıyasla iyi bir kâr elde edebilmeleri göz önüne alındığında , kum setlerinde yetiştirilmek üzere tercih edilen mahsuldür. Türkiye Selçuk Üniversitesi’nden araştırmacılar, kuraklığa daha dayanıklı mahsul elde edilmesini sağlayacak, belirli çeşitlere dayalı yeni kabak çeşitleri geliştirmeye çalışıyor.

Kabak meyveleri, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli vitamin, mineral ve yağ kaynaklarıdır.
Chowdhury ve ekibi, Bangladeş’teki öngörülemeyen sel nedeniyle zorluklarla karşı karşıya . Ancak Zimbabwe merkezli Mukushi Seeds’te çalışan bitki yetiştirme uzmanı Prens Matova, mahsullerin uyum kapasitelerinin çeşitli stratejilerle artırılabileceğini umuyor. “[Örneğin] erken başlangıçlı veya daha kısa sezonlar için yetiştirme, yenileyici tarım uygulamalarının benimsenmesi, tamamlayıcı sulama sistemlerinin kurulması ve gıda güvenliği mahsullerinin çevresel streslere karşı dayanıklılığının arttırılması.”
Balkabaklarının yalnızca su sıkıntısı çeken bölgelerde yetişmeye uygun olduğu görülmekle kalmıyor, aynı zamanda yetiştirildikleri toprak için de faydalı olduğu düşünülüyor. Nassuuna Florence, bir örgütler ağı olan Sürdürülebilir Tarım için Savunuculuk Koalisyonu’nun (ACSA) politika görevlisi Sürdürülebilir tarımı teşvik etmek için Uganda’daki çiftçilerle birlikte çalışan kuruluş, yerel balkabağı çeşitlerinin yetiştirilmesi yoluyla bir iklim azaltım projesi üzerinde çalışıyor. Proje balkabağını “erozyonu azaltma, atmosferik nitrojeni sabitleme, nitrojen sızıntısını azaltma ve toprak sağlığını iyileştirme kabiliyetine dayanarak” seçti.
Uluslararası bilim topluluğu kesinlikle bu ürüne ilgi gösteriyor. Mısır’da, ülkede artan su kıtlığı korkusunun ortasında, bilim insanları gıda güvensizliğini gidermek için aile yadigarı balkabağı çeşitlerinin tohumlarını tespit etmeye ve korumaya çalışıyor . Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), Elite Agro adlı bir şirket, perakende zinciriyle ortaklaşa, BAE’nin şükran sezonu talebini karşılamak için Avrupa inovasyonunu ve üstün sıcaklık kontrol yöntemlerine sahip teknolojisini kullanarak seralarda kabak yetiştiriyor.

Kabaklar kuraklığa toleransları nedeniyle su sıkıntısı çeken bölgeler için ideal bir bitkidir (Kaynak: Nazmul Chowdhury)

Balkabakları hakkında bu kadar çok araştırma yapılmasına şaşmamalı; aynı zamanda inanılmaz derecede besleyicidirler. Yıl boyu mahsul, çeşitli kanserlerin önlenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Besin değeri yoğun ancak kalorisi düşük olan bu su açısından zengin meyve, harika bir A Vitamini kaynağıdır. Meyve aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendiren beta karoten, C vitamini, E vitamini, demir ve folat açısından da zengindir. Malezya’nın Putra Üniversitesi’nde 2021 yılında yapılan bir araştırma , balkabaklarını “devrim niteliğindeki bir mahsul” olarak adlandırdı ve balkabağının “dengeli bir gıda olduğunu ve diğer önemli mahsullere göre düşük toprak ve atmosfer koşullarına daha uyumlu” olduğunu ekledi.

KARBON SAYIMI
Bu hikayeyi anlatmak için gereken seyahat emisyonları 0 kg CO2 idi. Bu hikayeden kaynaklanan dijital emisyonların sayfa görüntüleme başına 1,2 g ila 3,6 g CO2 olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamı nasıl hesapladığımız hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.
Vitaminler ve besinlerle o kadar dolu olduklarından, besleyici gıda bulmanın zor olduğu bölgelerde yetiştirmek için ideal bir üründürler. ABD’deki Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi bitki bilimleri bölümünde yardımcı doçent olan Sarah Hind, “Kabak meyveleri, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli vitamin, mineral ve yağ kaynaklarıdır” diyor.
Kabak çekirdeği yüksek bir magnezyum içeriğine sahiptir ve aynı zamanda bebeklerin büyümesi ve vücudun kaslarının ve proteinlerinin bakımı için gerekli olan bir amino asit olan triptofan içerir.

Uganda’daki Byeffe Foods adlı şirket, soya, darı ve pirinç ununa eklenen un gibi katma değerli kabak ürünleri üretiminde uzmanlaşıyor ve şirket, tüm balkabaklarını erozyon nedeniyle bozulmuş nehir kıyılarında yetiştiriyor.

Balkabağı gibi mahsuller ve benzeri yüksek ısıya ve kuraklığa dayanıklı mahsuller, sıcak ve kuru bir ortamda gelişecektir – Prens Matova

Byeffe Foods’un ürettiği kabak ürünleri, bebeklerin ve çocukların beslenme ihtiyaçlarını desteklemek amacıyla yulaf lapası olarak beslenmek için kullanılıyor. Kenya’da çocuklarda görülen vitamin eksiklikleri , sorgum ununa kabak eklenmesiyle gideriliyor.
Chowdhury, bunların Güney Asya ve Afrika’da dönüştürücü bir ürün olabileceği konusunda ısrar ediyor. Ayrıca uzun raf ömrüne sahip olduklarından tropik ve sıcak ülkeler için de idealdirler . Sebzeler soğuk zincir depolama ve taşıma sistemine bağlı değil ve birkaç ay boyunca tüketime uygun kalabiliyor, bu da onları kırsal alanlarda elektriğin her zaman mevcut olmadığı fakir ülkeler için daha da uygun hale getiriyor. Matova, “Kabak gibi mahsuller ve benzeri yüksek ısıya ve kuraklığa dayanıklı mahsuller, sıcak ve kuru bir ortamda gelişecek” diyor.

Balkabağı yetiştirmenin bazı zorlukları var. Hind, “Kabak bitkileri, çiçeklerini polenlemek için arılara ihtiyaç duyar, ancak diğer böcekler çiçeklere çekilip bitkilere zarar verebilir” diyor. “Örneğin, salatalık böcekleri çiçeklerle beslenir ve böcek ilacı tedavileriyle kontrol altına alınmadığı takdirde tüm tarlaları tahrip edebilecek bakteriyel solgunluk hastalığını aktarabilir.”

Balkabakları kuraklığa dayanıklı, besleyici ve çok yönlü bir üründür (Kaynak: Nazmul Chowdhury)

Ancak görünen o ki avantajlar zorluklardan daha ağır basıyor. Hindistan’daki tropikal Goa gibi bazı bölgelerde, balkabağı asmaları, eti köri yapımında kullanıldıktan sonra kompost kutularında kalan tohumlardan zahmetsizce büyüyor gibi görünüyor. Bitkinin çok az kısmının israf edildiği gerçeği göz önüne alındığında, bu mahsul daha da değerli hale gelir; meyveler, tohumlar, çiçekler, yapraklar ve hatta sadece hassas olanlar da olsa gövdenin tümü yenilebilir.
Kabak yaprakları Hindistan ve diğer Güney Doğu Asya ülkeleri gibi dünyanın bazı yerlerinde yenir ve ayrıca hayvancılık ve deniz yaşamı için yem olarak da kullanılır.
Zorlu ortamlarda yetiştirilmesi kolay, besleyici, neredeyse her parçası yemek pişirmede kullanılabilen bir ürün, gıda sıkıntısı çeken bölgelerde yaşayan toplumların hayatını değiştirebilir. BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından belirlenen gıda güvenliğinin dört sütunu, geleceğin umut verici gıdalarını (erişilebilirlik, kullanılabilirlik, kullanım ve istikrar) belirlemek için bir çerçeve sunuyor ve öyle görünüyor ki mütevazi balkabağı her kutuyu işaretliyor.

Gezegeni beslemeye çalışırken, balkabağını bir süper gıda olarak benimsemek, ısınan bir dünyada artan küresel nüfusu beslemek için sürdürülebilir bir yol sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir