IQ’su 162 Puanla Einstein’dan Yüksek Olan 12 Yaşındaki Dahi Çocuk …

En dikkat çekici konu ise Albert Einstein’ın IQ’sunun ne olduğunu kimsenin bilmemesidir çünkü o sınava hiç girmemiştir. IQ puanının 160’ın üzerinde olacağı tahmin ediliyor ve bunun deha düzeyiyle eşleşmesi bekleniyor. Son derece yüksek IQ’ya sahip kişilere yönelik bir üyelik kuruluşu olan Mensa, neredeyse üç yıl önce Nishi’yi test ettiğinde 162 puan aldı; bu, girdiği testteki en yüksek potansiyel puandı, ancak diğer testler daha yüksek puanlar üretebilir ve IQ’ların 200’ün üzerinde olduğu rapor edilmiştir. .

Sayılar standart bir prosedüre göre elde edilir: Sınava giren kişinin performansı, mantığa, örüntü tanımaya ve problem çözme yeteneğine odaklanan bir grup teste dayalı olarak aynı yaş grubunun ortalamasına göre puanlanır. Tüm grubun referans noktası 100’dür ve sınava girenlerin çoğu 70 ila 130 aralığına girmektedir. Yalnızca %2,5’inin IQ’sunun 130+ olduğu kabul edilmektedir. Mensa, sınava girenlerin ilk %2’sinde yer alan üyeleri barındırmaktadır.

Bir Mensa sözcüsünü oldukça eşitlikçi bir şekilde şöyle karşılık verdi: “Mensa’ya girmek bazı golf kulüplerine girmekten daha kolaydır.IQ testi kişinin bilgisini ölçmeyi değil, öğrenme yeteneğini ve bilgi alma hızını değerlendirmeyi amaçlar. Psikologlar IQ testlerinin güvenilir olup olmadığı konusunda hemfikir değiller. Bazıları bunları güçlü bir şekilde savunsa da, temin edebileceğimiz tek şey, zekanın belirli, kısıtlayıcı bir anlamını, yani baskı altındaki sorunları çözme yeteneğini test ettikleridir.

Mensa sözcüsü, yüksek IQ ile kariyer başarısı, iyi sağlık ve uzun ömür arasında muazzam bir korelasyon olduğunu söylüyor, ancak aynı zamanda yüksek IQ’nun sosyal izolasyonla sonuçlanabileceğine de inanıyor. Mensa’nın hedeflerinden biri de “üstün yetenekli” çocukları bir araya getirmektir çünkü genel yaş grupları onları biraz eksantrik bulabilir. Harika problem çözücüler olan ancak “gerçek” hayatla mücadele eden birçok satranç oyuncusu tanıyorum. Peki gerçekten zeka nedir? Herhangi biri? Bu anahtar henüz cevaplanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir