Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın “Kaçacak Yer Yok” Açıklaması Şehri Endişeden Ayağa Kaldırdı

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’nin deprem riskiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamalarda Ercan, kaçış imkanının olmadığını belirtti.

KIRIKLARDAN KAÇIŞ YOK

Burdur’da yaşanan kırıkların insanların kaçabileceği bir yer olmadığını vurgulayan Ercan, “Burdur, Fethiye-Gölhisar-Burdur buruk çukuru içinde, olası eski fosil dalma batma kuşağı içinde yer almaktadır” şeklinde konuştu. Kentin birçok bölgesinin gevşek dere birimleri üzerinde bulunduğunu ve yüksek yapıların kesinlikle inşa edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

YANLIŞ YER SEÇİMİNİ ELEŞTİRDİ

Ercan, Burdur’daki Şehir Hastanesi’nin yanlış bir bölgede, kalın, gevşek ve ıslak zemin üzerine inşa edilmesini eleştirdi. Doğru bir yer seçimiyle inşa edilen yapıların örnek alınması gerektiğini belirtirken, göl kıyılarının boşaltılıp ormanlaştırılması gerektiğini vurguladı.

GÖLÜN KURUMASI TEHLİKESİ

Gölün her depremde biraz daha çöktüğünü ifade eden Ercan, gölü besleyen derelere büvet yapılmasının gölü kuruttuğunu ve doğal yaşamın korunması gerektiğini dile getirdi. Burdur’un güney kısmının da depremlere açık olduğunu vurgulayan Ercan, önlem alınması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir