Tüm kartlar iptal edilecek ’81 ilde uygulanacak’ Geri sayım başladı

Toplu ulaşım kartlarının yeni bir döneme girmesiyle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, PTT Pul Müzesi’nde toplu taşıma alanında gerçekleşecek bu yeni döneme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ULAŞIMDA YENİ DÜZENLEME

Yeni sistem kapsamında 2024 yılı sonunda ülkenin yüzde 50’sinden fazlasına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Gülten, bir sonraki yıl ise ülkenin tamamında bu sistemin uygulanacağını açıkladı.

Türkiye Kart Projesi’nin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini vurgulayan Gülten, şehirlerarasında toplu taşıma kartlarının entegrasyonunun olmamasının büyük bir sorun olduğunu dile getirdi. Her şehre gidildiğinde yeni bir kart almanın vatandaşları zorladığını belirtti.

KARTLAR ENTEGRE EDİLECEK

Gülten, bu nedenle 81 ilde geçerli olacak yeni sistemin detaylarını anlattı. Gülten yaptığı açıklamada, Türkiye Kart Projesi’nin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini vurguladı. Türkiye Kart’ın toplu taşıma kartlarının birbirleriyle entegre olmasını sağlayan bir sistem olduğunu açıkladı.

81 İLDE GEÇERLİ OLACAK

Gülten, projenin sadece bir toplu taşıma kartı olmadığını, aynı zamanda belediyelerin kendi kartlarını da çıkarmaya devam edeceğini dile getirdi. Türkiye Kart’ın, 81 ilde geçerli olacağını belirten Gülten, bu kartların Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı.

Ayrıca, Gülten belediyelerin de bu entegrasyon sürecinde önemli rol oynadığını belirterek, bu sürecin bir yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Kredi kartlarına da Türkiye Kart özelliği verilebileceğini ve bu projenin dünyada örneği bulunmayan bir teknoloji olduğunu ifade etti.

KULLANIMDAN KALKACAK MI?

Türkiye Kart ekosisteminin karekod ve cep telefonuyla ödemeleri de desteklediğini ekledi. Mevcut kullanılan kartları yerine Türkiye Kart’ın kullanılması yayınlaşacak. İlerleyen dönemlerde entegre edilmesinin ardından diğer kartların kullanımdan kaldırılması bekleniyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir